Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe
 


Hírek

 

67. Golden Globe-díjátadó


Az Avatar nyerte a legjobb film Golden Globe-díját. A Hollywoodi Külföldi Tudósítók Szövetsége 2010. 01. 17-én hatvanhetedszerre osztotta ki a Golden Globe-díjakat.  A helyszín a Beverly Hilton Hotel Kaliforniában volt, a házigazda szerepét Ricky Gervais töltötte be.  A legjobb filmdráma és a legjobb rendezés díját az Avatarkapta, a legjobb vígjáték a Másnaposok lett.
67. Golden Globe-díjátadó
Az alábbiakban olvasható a filmes Golden Globe-díjak teljes listája. A kategóriák győzteseit pirossal emeltük ki a jelöltek közül:

Legjobb film (dráma):

Avatar
A bombák földjén
Becstelen brigantyk
Precious: Based On The Novel Push By Sapphire
Egek ura

Legjobb női alakítás (dráma):

Sandra Bullock (The Blind Side)
Emily Blunt (Az ifjú Viktória királynő)
Helen Mirren (The Last Station)
Carey Mulligan (Egy lányról)
Gabourey Sidibe (Precious: Based On The Novel Push By Sapphire)

Legjobb férfi alakítás (dráma):

Jeff Bridges (Crazy Heart)
George Clooney (Egek ura)
Colin Firth (A Single Man)
Morgan Freeman (Invictus)
Tobey Maguire (Brothers)

Legjobb film (vígjáték vagy musical):

Másnaposok
500 Days Of Summer
Egyszerűen bonyolult
Julie & Julia
Kilenc

Legjobb női alakítás (vígjáték vagy musical):

Meryl Streep (Julie & Julia)
Sandra Bullock (Nász-ajánlat)
Marion Cotillard (Kilenc)
Julia Roberts (Kettős játék)
Meryl Streep (Egyszerűen bonyolult)

Legjobb férfi alakítás (vígjáték vagy musical):

Robert Downey Jr. (Sherlock Holmes)
Matt Damon (Az informátor!)
Daniel Day-Lewis (Kilenc)
Joseph Gordon-Levitt (500 Days Of Summer)
Michael Stuhlbarg (A Serious Man)

Legjobb női mellékszereplő:

Mo'nique (Precious: Based On The Novel Push By Sapphire)
Penélope Cruz (Kilenc)
Vera Farmiga (Egek ura)
Anna Kendrick (Egek ura)
Julianne Moore (A Single Man)

Legjobb férfi mellékszereplő:

Christoph Waltz (Becstelen brigantyk)
Matt Damon (Invictus)
Woody Harrelson (The Messenger)
Christopher Plummer (The Last Station)
Stanley Tucci (Komfortos mennyország)

Legjobb animációs film:

Fel
Derült égből fasírt
Coraline és a titkos ajtó
A fantasztikus Mr. Fox
A hercegnő és a béka

Legjobb idegen nyelvű film:

A fehér szalag (Németország)
Baaria (Olaszország)
Megtört ölelések (Spanyolország)
La Nana (Chile)
A próféta (Franciaország)

Legjobb rendező:

James Cameron (Avatar)
Kathryn Bigelow (A bombák földjén)
Clint Eastwood (Invictus)
Jason Reitman (Egek ura)
Quentin Tarantino (Becstelen brigantyk)

Legjobb forgatókönyv:

Jason Reitman, Sheldon Turner (Egek ura)
Neill Blomkamp, Terri Tatchell (District 9)
Mark Boal (A bombák földjén)
Quentin Tarantino (Becstelen brigantyk)
Nancy Meyers (Egyszerűen bonyolult)

Legjobb filmzene:

Michael Giacchino (Fel)
Marvin Hamlisch (Az informátor!)
James Horner (Avatar)
Abel Korzeniowski (A Single Man)
Karen O, Carter Burwell (Ahol a vadak várnak)

Legjobb betétdal:

The Weary Kind (Crazy Heart)
Cinema Italiano (Kilenc)
I See You (Avatar)
I Want To Come Home (Mindenki megvan)
Winter (Brothers)

 

 

A 41. Magyar Filmszemle díjazottjai


A Bibliothéque Pascalnak, Hajdu Szabolcs filmjének ítélték a 41. Magyar Filmszemle fődíját, az Arany Orsót. A legjobb rendezőnek járó elismerést megosztva Dyga Zsombor (Köntörfalak) és Pejó Róbert (Látogatás) kapta.
41. Magyar Filmszemle

Árvai Jolán-díj: 
Hermann Krisztina, a Magyar Filmművészek Szövetségének ügyvezető titkára

Életműdíjak:
Nagy Anna színésznő
Pásztor József gyártásvezető
Révész Gitta produkciós osztályvezető (Magyar Filmlaboratórium)
Djoko Rosić színész
Szoboszlay Péter grafikus, rajzfilmrendező
Zsombolyai János operatőr-rendező

Magyar Mozgókép Mestere díj:
Rózsa János filmrendező, forgatókönyvíró, vágó, producer
Grunwalsky Ferenc rendező-operatőr

Nyakkendő-díj (Színház és Filmművészeti Egyetem Film- és Televízió szakos hallgatóinak díja):
Török Gábor, a SZFE tanára

Filmplakát-díj:
Szakmai díj: Apaföld c. plakát /tervező: Gál Krisztián, a Leon Design kreatív igazgatója/
Közönségdíj: Utolsó idők /tervező: Kenczler Márton art director

Az Országos Diákzsűri Zöld Holló-díja:
Hajdu Szabolcs: Bibliothéque Pascal

Film.hu díj /internetes közönségszavazás/:
Dyga Zsombor: Köntörfalak


TV filmes kategória

Különdíj /T-Home felajánlása/: 
Szalay Kriszta: És a nyolcadik napon

Zsurzs Éva-díj /FILMJUS felajánlása/:
Mundruczó Kornél: A Nibelung-lakópark 

A legjobb tv-film fődíja /T-Home felajánlása/: 
Mátyássy Áron: Átok


Tudományos-ismeretterjesztő filmes kategória

Legjobb operatőr /Filmlaboratórium felajánlása/: 
Tóth Zsolt Marcell: Bence + a többi jómadár 

Kollányi Ágoston rendezői díj /FILMJUS díja/: 
Pálfi Szabolcs: Ketten egy fészekben 

Legjobb tudományos-ismeretterjesztő film:
Sári Zsuzsa: Egy világfi Szegeden - Szentgyörgyi Albert szegedi éveiről


Dokumentumfilmes kategória

Elismerő oklevél: 
Szederkényi Júlia: Barlang 

Kategória - különdíj (megosztva):
Nagy István: Sorsod Borsod 
Kiss Anna: Házi paradicsom 

Schiffer Pál rendezői díj:
Gulyás Gyula: Idézés 

Az MMK és a Duna TV közös díja, a Duna-díj (megosztva):
Szőczi Árpád: Drakula árnyéka - a romániai forradalom kitörésének valódi története
Zámborszki Ákos: Utolsó előadás 

Dokumentum kategória fődíja, az Ember Judit-díj (megosztva):
Csáki László: Bádogváros
Almási Tamás: Puskás Hungary


Kisjátékfilmes kategória

A zsűri elismerő oklevele:
Nagy Dénes: Riport 
Császi Ádám: Ünnep 
Breier Ádám: Cathrine magánélete 

Rendező-operatőri díj /Filmlabor felajánlása/: 
Nemes Jeles László, Várkonyi Tímea (rendező) és Erdély Mátyás (operatőr): Az úr elköszön 

Legjobb kísérleti film: 
Magyarósi Éva: Léna 

Legjobb kisjátékfilm: 
Szimler Bálint: Itt vagyok 


Art Mozi Egyesület díja:
Almási Tamás: Puskás Hungary

Mozisok Országos Szövetségének díja, a Petróczy Sándor-díj: /2009 legnézettebb mozifilmje/
Herendi Gábor: Valami Amerika 2. 


Nagyjátékfilmes kategória

Arany Mikrofon-díj /felajánlja: Basys Magyarország Kft./: 
Kőporossy János A vágyakozás napjai c. filmért

Arany Olló-díj /Film- és Videovágók Egyesülete - HSE felajánlása/:
Czakó Judit a Köntörfalak c. film vágásáért

Legjobb látvány, díszlettervezés díja: 
Banovich Tamás a Kolorádó Kid c. filmért

Legjobb eredeti filmzene:
Kardos Dániel, Balogh Rudolf a Vespa c. filmért

Legjobb forgatókönyv: 
Pacskovszky József A vágyakozás napjai c. film forgatókönyvéért

Legjobb férfi alakítás: 
Elek Ferenc a Köntörfalak c. filmben nyújtott alakításáért

Legjobb női alakítás:
Kerekes Éva Vica a Ki/Be Tawaret c. filmben nyújtott alakításáért

Színészi különdíj: 
Tóth Sándor a Vespa c. filmben nyújtott alakításáért

Simó Sándor elsőfilmes díj /felajánlja a Fővárosi Önkormányzat/:
Almási Réka: Team Building 

Produceri díj /felajánlja: Kodak laborszolgáltatás, Oxi-Med produkciós szolgáltatás/:
Pusztai Ferenc, a Team Building és a Czukor Show c. film producere

Gene Moskowitz-díj:
Hajdu Szabolcs: Bibliothéque Pascal

Operatőri díj /felajánló: Magyar Filmlaboratórium/:
Nagy András a Bibliothéque Pascal c. film fényképezéséért

Rendezői díj /felajánló: ERSTE Bank/: (megosztva)
Dyga Zsombor: Köntörfalak c. filmért
Pejó Róbert: Látogatás c. filmért 

Moziverzum-díj /felajánló: MTM-SBS Zrt./ TV2/:
Vágvölgyi B. András: Kolorádó Kid

Arany Orsó-díj /felajánlja: MMK és Stern Film/:
Bibliothéque Pascal
Rendező: Hajdu Szabolcs
Forgatókönyv: Hajdu Szabolcs
Dramaturg: Orsós László Jakab
Operatőr: Nagy András
Zene: Bumt Friedmann, Atom, Flanger
Vágó: Politzer Péter
Hangmérnök: Balázs Gábor
Látvány: Esztán Mónika, Mátyássy Péter
Jelmez: Berzsenyi Krisztina
Producerek: Angelusz Iván, Kovács Gábor, András Hámori

A 41. Magyar Filmszemlén az Országos Diákzsűri Díjai:

TV film kategória:

Fődíj:
Komoly dolgok, rendezte: Szabó Csilla
gyártó/p.c.: sCrewFilm, 2009, színes/colour, 72 perc

Különdíj:

A Nibelung-lakópark, rendezte: Mundruczó Kornél
gyártó/p.c.: Krétakör Színház, Proton Cinema, 2009, színes/colour, 111 perc


Dokumentumfilm kategória

Fődíj: 
Péterffy András: Mozgóképregény - A Korbuly család XX. százada

Különdíj: 
Forgács Péter: Hunky Blues - Az amerikai álom


Kisjátékfilm kategória:

Fődíj:
Az utolsó kép: Dési András György, Móray Gábor

Különdíj:
Kárpáti György Mór: Éjfél

Legígéretesebb fiatal tehetség díja:
Lichter Péter : Félálom


Nagyjátéfilm kategória

Fődíj:
Hajdu Szabolcs: Bibliothéque Pascal c. filmje kapja

Különdíj:
Dyga Zsombor: Köntörfalak

 

 

Elhunyt Leslie Nielsen

2010. november 28.-án Nyolcvannégy  éves korában elhunyt Leslie Nielsen, világhírű amerikai komikus - olvasható a BBC honlapján. Az Airplane és a Csupasz pisztoly című filmek sztárja egy floridai korházban halt meg. A kanadai származású komikus halálát tüdőgyulladás, illetve annak szövődményei okozták.
Leslie Nielsen több mint száz filmben játszott és Hollywoodban csillagot kis kapott a Hírességek Sétányán.


Noha több mint félévszázados pályája során Nielsen rengeteg műfajban játszott - filmekben és televíziós műsorokban egyaránt -, legismertebb alakításai mégis vígjátékokhoz köthetők, elsősorban a Csupasz pisztoly sorozathoz, amelyben Frank Drebin hadnagyot játszotta.
Karrierjének utolsó két évtizedében rengeteg paródiafilmben vállalt szerepet, de ezek közül egyik sem érte el a Csupasz pisztoly-sorozat színvonalát, és átütő sikert sem arattak. Az első ezek közül az 1991-es Bújj, bújj ördög volt, amely Az ördögűző-t figurázta ki, majd ezt követte a Drakula halott és élvezi, a Drágám, add az életed!, a Sziki-szökevény, a Horrorra akadva-sorozat utolsó két része, valamint a Superhero. Utolsó magyarországon is megjelent filmje a 2008-as Amerikai ének volt, amely Michael Moore-filmjeit parodizálta.

Leslie Nielsen - Frank Drebin

Csupasz pisztoly - Naked Gun